Turto vertinimo gali prireikti įvairiuose gyvenimo etapuose ir 5vairiose situacijose. Pavyzdžiui, perkant būstą, reikalingas NT vertinimas, norint patikrinti, ar tinkamai įvertinta auto įvykio patirta žala, reikalingas automobilių žalos vertinimas. O štai versle dažnai užsakomas įmonių vertinimas. Tačiau retai kada tenka girdėti apie tai, kas yra retrospektyvinis turto vertinimas. Kuo jis skiriasi nuo kitų ir kada gali būti reikalingas?
Kada reikalingas retrospektyvinis vertinimas?
Dažniausiai užsakomas turto vertinimas yra reikalingas kai turtas yra perkamas ar parduodamas. Tuomet būna svarbu pagrįsti turto kainą ir tam užsakomas turto vertinimas. Kitaip sakant, vertinimo metu, apskaičiuojama, kokia šiuo metu yra turto vertė. Įvertinama dabartinė rinka, turto būklė ir kiti svarbūs aspektai. Tačiau pasirodo, kad galima įvertinti tai, kokia buvo turto vertė praeityje. Tam ir reikalingas retrospektyvinis turto vertinimas. Tokio vertinimo metu galima apskaičiuoti turto vertę konkrečiu metu praeityje. Tai reiškia, kad galima sužinoti, kokios vertės turtas buvo prieš kelis, dešimt ar daugiau metų.
Dažniausiai tos vertinimas reikalingas tuomet, kai praeityje įgytas turtas nebuvo įvertintas. Pavyzdžiui, paveldėjote turtą, o po kurio laiko norite jį perleisti ir tam svarbu sužinoti, kokia buvo jo vertė kai tapote turto savininku. Tokiu atveju užsakomas retrospektyvinis vertinimas, kuris tiksliai apskaičiuoja, kokia buvo turto vertė, turtas buvo perleistas Jums.
Kas vertinama?
Kaip ir įprasto turto vertinimo metu, norint apskaičiuoti, kokia buvo turto vertė praeityje, vertinami svarbūs kriterijai. Vienas svarbiausių yra vietove, kuriame yra turtas. Pavyzdžiui, nekilnojamojo turto objektai skirtingose Lietuvos savivaldybėse gali būti skirtingos vertės. Taip pat labai svarbu įvertinti, kada objektas buvo pastatytas ir kaip įrengtas. O svarbiausia – vertinama, kokia tuo metu buvo rinka, kokie sandoriai buvo atliekami. Pagal juos nustatoma turto vertė praeityje konkrečiu laiku.
Kaip išsirinkti vertintoją?
Retrospektyvinis turto vertinimas yra sudėtingas, jis reikalauja pakankamai žinių ir patirties, todėl renkantis tokį vertintoją, reikėtų tai daryti atsakingai. Nepatariama rinktis ką tik rinkoje paslaugas pradėjusius siūlyti vertintojus. Tikėtina, kad toks vertintojas stokos patirties ir nesugebės tinkamai įvertinti turto praeityje. Tam reikia išmanyti rinką, jos tendencijas ir specifiką. Patirtis yra geras privalumas skaičiuojant turto vertę ateityje. Tad rinkitės ne tik patikimą, bet ir pakankamai patirties turintį vertintoją.